Katasztrófavédelmi tájékoztató anyagok

Tisztelt Kollégák!

Roboz József tű. alezredes Úr a rendelkezésünkre bocsátotta az alábbi tájékoztató anyagokat, melyeket ajánlunk a figyelmetekbe. A tájékoztatást ezúton is köszönjük.

A Vas Megyei Építész Kamara

 

Tegyünk a szabadtéri tűzesetek megelőzéséért

Búcsút inthettünk a mínuszoknak, beköszöntött a jó idő és ezzel együtt sok család dönt úgy, hogy a szabadban tölti a tavaszi szünetet és a húsvéti ünnepeket. Többen indulnak kirándulni, vagy a kertben kezdik meg a munkálatokat. Ezek a tevékenységek sok esetben tűzgyújtással is járhatnak. A tűzmegelőzés alapvető szabályainak betartásával a szabadtéri tüzek megelőzhetőek!

Főszabály szerint tilos szabadtéren égetni, kivéve ott, ahol azt jogszabállyal, külön meghatározott esetekben és feltételekkel megengedik. Belterületen csak abban az esetben lehet növényi hulladékot égetni, ha azt önkormányzati rendelet megengedi, ekkor is csak a rendeletben meghatározott időpontokban és feltételek mellett, erről mindig tájékozódjanak a helyi önkormányzatnál. A szabadtéri tűzgyújtás feltételeit az Országos Tűzvédelmi Szabályzat tartalmazza. A jogszabálytól eltérő vagy hatósági engedély hiányában végzett tűzgyújtási tevékenység tűzvédelmi bírságot von maga után!

A szabadtéri tűzeseteket legtöbb esetben az emberi gondatlanság eredményezi. Egy el nem oltott cigarettacsikk, rossz helyen eldobott gyufa is percek alatt tűzesetet idézhet elő, ugyanis a kiszáradt aljnövényzet hamar meggyullad.

A szabad levegőn kirándulók sokszor hagyják figyelmen kívül az erdőkben, parkokban kihelyezett felhívó táblákat, amelyek a tűzgyújtás, tűzrakás tiltására vonatkoznak. Az erdőben kirándulók csak a kijelölt tűzrakóhelyeken gyújthatnak tüzet, az alábbi szabályok betartása mellett. A tűz meggyújtása előtt a tűzrakóhely környékét meg kell tisztítani a levelektől, faágaktól annak érdekében, hogy a tűz ne terjedhessen át az erdőre. A tüzet nem szabad felügyelet nélkül hagyni, de a még ki nem hűlt parazsat, hamu sem. Amint feltámad a szél, a tüzet el kell oltani: gondoskodni kell arról, hogy készenlétben legyen a tűz oltására alkalmas anyag, eszköz (pl. víz, homok, lapát). Az égetés befejezése után a tüzet gondosan el kell oltani, meg kell győződni arról, hogy tényleg elaludt, a hamura távozás előtt lehetőleg földet kell szórni.

A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kéri a lakosságot, hogy fordítsanak fokozott figyelmet a fenti szabályok betartására. Kellő körültekintéssel a szabadtéri tüzek kialakulása megelőzhető!

 

 

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Bővebben